Jak zorganizować przeprowadzkę z małym dzieckiem?

przeprowadzka z dzieckiem

Przeprowadzka sama w sobie jest sporym przedsięwzięciem, dodając do tego małe dziecko na głowie, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Dzieci bywają mocno absorbujące. Co za tym idzie trudno liczyć na skupienie i czas na dozorowanie przeprowadzki z dzieckiem na ręku. Również przygotowanie przeprowadzki z dzieckiem bywa utrudnione. O ile plan zmiany mieszkania można stworzyć wręcz idealny, to jego wykonanie może okazać się bardzo trudne.

Przeprowadzka z dzieckiem

Znając harmonogram dnia swojego dziecka, warto wykorzystać każdą chwilę, kiedy nie musimy dziecku poświęcić pełnej uwagi na pakowanie i przygotowanie przeprowadzki. Na tyle, aby dzień zmiany mieszkania sprowadzał się jedynie do transportu kartonów, mebli, itp. z miejsca A do B. Warto jednak pamiętać, iż nie możemy spakować doszczętnie wszystkiego do pudełek. Gdyż dziecko nieustannie czegoś potrzebuje, a to łóżeczka, a to zabawki, a to podgrzewacza, wanienki czy innych akcesoriów. Jeśli zaś chodzi o dzieci starsze dochodzi element nastawienia do zmiany miejsca zamieszkania. Nie możemy dziecka zaskoczyć przeprowadzką. Nawet, gdy jest na tyle małe, że nie rozumie dlaczego zmieniamy miejsce mieszkania. I jak daleko się przeprowadzamy powinno wiedzieć, że czeka je zmiana.

Organizacyjnie przeprowadzka z dzieckiem wiąże się również ze zmianą niani, przedszkola, szkoły, zajęć pozaszkolnych itd. Nie jest to kwestia tylko tego jednego czy dwóch dni, kiedy przewozimy nasz dobytek z jednego do drugiego mieszkania.

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, aby małym dzieckiem na czas przeprowadzki zajął się ktoś z rodziny bądź niania, warto skorzystać z pomocy z zewnątrz. Jeśli jednak musimy przeprowadzić się samodzielnie kluczowa jest dobra organizacja. Co do zasady są możliwe dwa scenariusze. Po pierwsze dziecko i jego rzeczy traktować możemy priorytetowo i starać się przeprowadzić jako pierwsze. Bądź też wręcz przeciwnie, dziecka rzeczy przeprowadzić jako ostatnie.

Polecamy: Jak przeprowadzić Seniora?

Pakowanie

Pakowanie rzeczy do transportu warto zacząć dużo przed terminem przeprowadzki. Mając małe dziecko trudno jest wszystko przewidzieć, lepiej zawczasu mieć wszystko przygotowane, opakowane i zabezpieczone niżeli być zaskoczonym. Niestety licząc na spokojniejsze dni, odkładając w czasie pakowanie może nam braknąć czasu. Nic gorszego niż bałagan w dniu wyprowadzki.

Nie tylko kwestie techniczne

Poza techniką organizacji transportu istotne znaczenie ma przygotowanie malucha psychicznie do zmiany miejsca zamieszkania. Pod tym względem najwygodniej jest się przeprowadzać z niemowlęciem. Które szybko adaptuje się do nowego miejsca o ile jest wśród bliskich mu osób. W przypadku starszaków, dzieci w wieku przedszkolnym bywa trudniej. Jedne dzieci chętnie i szybko się przyzwyczajają do nowego miejsca, inne przeprowadzkę znoszą znacznie trudniej. Gdy zmieniają całkowicie otoczenie, tracą więzy z kolegami, dotychczasowym przedszkolem, znanymi dotąd miejscami. Zmiana miejsca zamieszkania może w dziecku wywołać lek, niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa. W tym przypadku dobrze jest z dzieckiem dużo rozmawiać o nowym miejscu. Oraz o powodach przenosin, jak też dać mu czas na poznanie nowego miejsca.

Wielka zmiana

Dla dziecka młodszego, jak i starszego przeprowadzka to zawsze wielka zmiana i naturalnym jest, że będzie ono pełne obaw. Nawet jeśli dziecko zna miejsce docelowe gdzie ma się przenieść. Wie kiedy to nastąpi, to warto zapewnić dziecku poczucie wsparcia i bliskości w ten ważny dzień. Gdy wszystko się zmienia i jego dotąd dom już nim nie jest. Nie można dziecka traktować jak mebla do przeprowadzenia. Młody człowiek ma również uczucia, ma prawo czuć się zagubiony.

Jeśli chodzi o dzieci starsze warto włączyć je w przygotowania do przeprowadzki, pakowanie, przewożenie rzeczy. Nie będzie wówczas przeprowadzka dla dziecka nagłą zmianą. Poczuje się jej elementem, jak też zbudujemy w dziecku świadomość bycia potrzebnym, użytecznym pomocnikiem w rodzinie. Dzięki zaangażowaniu w całą akcje dziecko łatwiej zaakceptuje zmianę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top